Не видавлюємо, але розкриваємо. Видаляємо прищі правильно | Аевит

Не видавлюємо, але розкриваємо. Видаляємо прищі правильно

Аевит → Угри и прыщи → Не видавлюємо, але розкриваємо. Видаляємо прищі правильно

Не видавлюємо, але розкриваємо. Видаляємо прищі правильно

Про те, як прибрати прищі, пігментацію, шрами, рубці та інші дефекти на шкірі, ми зазвичай замислюємося у тому випадку, коли перед нами постав факт їх виникнення. Але багатьох проблем можна було б уникнути, якби ми думали на два кроки вперед – наприклад ,коли прагнучи позбутися крихітного прищика, уявляли наслідки своїх дій…

Як прибрати прищі: обережний огляд

Прищ (або, кажучи мовою медицини, фолікуліт) – це, в переважній більшості, поверхневе запалення волосяного мішечка. Як і будь-яке запалення, фолікуліт може бути катаральним і гнійним, при цьому перше завжди передує другому.

Формування гнійника означає, що тканина (в цьому випадку — шкіра) просто не змогла загальмувати запалення на першій стадії, так, щоб всі залучені в запальний процес клітини залишилися живими і здоровими. Втім, якщо біла головка прища-гнійника сформувалася поверхнево (тобто на рівні епідермісу), то біда теж не дуже велика – після виходу гною та припинення запалення клітини дерми повністю ліквідують дефект, і через деякий час на шкірі не залишиться ані сліду від прища. А ось якщо гній розташований глибше …

Як прибрати прищі: не чавити в жодному разі!

Ймовірно, серед нас немає того, хто не чув би про те, що прищі у жодному разі видавлювати не можна. Мабуть, так само не знайдеться нікого, хто б цього не робив. Але у більшості випадків це не призводило до якихсь значущих наслідків: зазвичай після «розправи» на місці прища залишалася маленька ранка, яка згодом засихала, потім від неї відпадала скоринка, залишивши тьмаву плямку, а через деякий час зникало і вона. Звичайно ж, ця операція супроводжувалась болем, але «краса вимагає жертв», чи не так? Проте кожен такий випадок, який не залишив на шкірі жодного сліду, можна охарактеризувати одним словом: пощастило. Річ у тім, що гній, який формує головку прища, і зазвичай складається із захисних клітин лейкоцитів — вкрай агресивна субстанція: він буквально плавить живу тканину, з якою контактує. Тому розумний організм завжди будує навколо будь-якого гнійного вогнища особливу капсулу зі сполучної тканини, і прищі не становлять винятку. Фактично видимі нам білі горбки їх головок – це верхня частина такої «огорожі» плюс шар жорсткого ороговілого епітелію.

Звичайно, у багатьох випадках при видавлюванні гнійничка саме цей прозорий бар’єр виявляється своєрідною слабкою ланкою – він проривається, випускаючи вміст назовні, у той час коли «захисна стіна» всередині шкіри залишається цілою. Але, на жаль, не завжди. Помітна припухлість й болючість шкіри після «акту насильства» над прищем – це якраз свідчення того, що сполучна капсула зазнала ушкоджень. І якщо запалення при цьому не пішло по другому колу або вглиб, то знайте: це той самий випадок, коли вам «пощастило». Бо глибокий фолікуліт, який розвивається у таких випадках — це вже не прищ, а цілий фурункул, після зникнення якого доводиться думати вже не тільки про те, як прибрати прищі, а й про те, як позбутися рубця. Ви ж цього не прагнете?

Як прибрати прищі: розтин за правилами

Забороняючи своїм пацієнтам видавлювати прищі, лікарі зазвичай усвідомлюють, що терпіти гнійничок на обличчі переважна більшусть людей (особливо молодих) не зможе.

Тому іноді вони можуть дати таку неофіційну рекомендацію: уникаючи тиску, акуратно розкрити головку дозрілого прища по центру. Як же це робиться?

Як ми пам’ятаємо, головка гнійничка при поверхневому фолікуліті напружена, білий (або трохи жовтуватий) горбик, розташований під прозорим шаром епітелію, помітно піднімається над шкірою. Щоб його розкрити, знадобиться вата, антисептик (наприклад, спирт) та одноразовий шприц, вірніше, його голка. Зрозуміло, що такі маніпуляції можна проводити лиши ідеально чистими руками!

«Операційне поле» (тобто прищ) добросовісно протирають антисептиком. Потім чистою голкою від шприца акуратно «прошивають» гнійничок під самим верхом — так, щоб ні в якому разі не зачепити шкіру за межами білої головки. Після цього «маківку» прища піднімають, звільняють голку, а зону маніпуляцій знову старанно обробляють антисептиком. Як правило, цього буває досить, аби вміст гнійничка швидко вийшов назовні, зменшився тиск на стінки запаленого фолікула й запалення швидко вщухло. Варто зазначити, що цей метод ідеально підходить для тих, хто шукає спосіб прибрати прищі без болю: оскільки ороговілий епітелій в місці маніпуляцій не має ні кровоносних судин, ні нервів, тому влучний поверхневий прокол буде абсолютно безболісним.  

Як прибрати прищі: ліки

Для лікування прищів (вугрової хвороби, яка протікає в легкій формі), застосовують протизапальні препарати, кератолітіки (наприклад, саліцилову кислоту). Для лікування прищів (акне середнього ступеня важкості) призначають додатково антибіотики, ретиноїди, а також препарати з антиандрогенною активністю (тобто такі, що зменшують вплив чоловічих статевих гормонів). Для лікування вугрової хвороби важкого ступеню обов’язково застосовують ретиноїди та препарати, котрі нормалізують активність сальних залоз.

Звичайно, найбільш надійний спосіб прибрати прищі – це НЕ розправа з уже сформованими гнійничками, а профілактика їх виникнення. Тут варто згадати, що рекомендації знежирювати жирну чи проблемні шкіру, схильну до виникнення прищів, сьогодні визнані не те що нераціональними, а навіть шкідливими. Для мінімізації ризику виникнення прищів або загострення перебігу фолікуліту після вмивання бажано користуватися заспокійливими засобами, що пом’якшують шкіру, а також препаратами на основі ретинолу. Ретинол (вітамін А) взагалі широко застосовується у лікуванні уражень шкіри – гнійниках, ранах, опіках, трофічних порушеннях: цей вітамін бере активну участь в окисно-відновних процесах, регулює синтез білків, функції клітинних і субклітинних мембран, обмін речовин та імунітет. Ще краще, якщо разом з ним до складу лікарського засобу буде включено токоферол (вітамін Е) – його антиоксидантна дія допомагає захистити подвійні зв’язку в молекулах вітаміну А від окислення. Крім того, токоферол теж регулює імунітет, захищає клітини від кисневого голодування і виступає в ролі універсального захисника-антиоксиданта.

Не зайвим буде також прийом цієї вітамінної пари всередину – наприклад, комплексу АЕвіт, кожна капсула якого містить 100 000 МО вітаміну А і 100 мг вітаміну Е. Для повного курсу загальної вітамінотерапії достатньо однієї капсули на добу, яку потрібно приймати протягом 30 днів.

Рекомендуем также ознакомиться с разделами:



Реклама лекарственного средства. Перед применением необходимо обязательно проконсультироваться с врачем и ознакомиться с инструкцией. Р. У. МОЗ Украины № UA/7362/01/0 от 11.01.2018 №48.

Производитель: АО «Киевский витаминный завод». Украина, 04073, г. Киев, ул. Копыловская, 38

ТОРГОВАЯ МАРКА «АЕВИТ» ЯВЛЯЕТСЯ ЗАРЕГИСТРИРОВАННЫМ ЗНАКОМ, ПРАВА НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ КОТОРОГО ПРИНАДЛЕЖАТ АО «КИЕВСКИЙ ВИТАМИННЫЙ ЗАВОД»