Загадкова хвороба. Що таке псоріаз | Аевит

Загадкова хвороба. Що таке псоріаз

Аевит → Псориаз → Загадкова хвороба. Що таке псоріаз

Загадкова хвороба. Що таке псоріаз

Псоріаз – напевне, найзагадковіша хвороба, котра уражує поверхню шкіри. Сьогодні псоріаз розглядається фахівцями як хронічне аутоімунне захворювання, тобто його причиною вважається порушення роботи імунної системи, котра з тих чи інших причин починає агресивно ставитися до власних тканин організму. Псоріаз важко піддається лікуванню, хоча в багатьох випадках лікарям все ж таки вдається досягти стійкої й тривалої ремісії.

Псоріаз: основні принципи терапії

Сучасна терапія псоріазу базується на низці принципів, серед яких:

  • Максимально ранній початок лікування;
  • Суворе дотримання схем терапії;
  • Ретельний контроль реакції пацієнта на терапію
  • Своєчасна корекція недостатньо ефективної схеми лікування.

Лікування псоріазу передбачає застосування місцевих і системих препаратів. Вибір схеми терапії залежить від ступеню важкості клінічних проявів псоріазу: при легких і середньо формах зазвичай використовуються місцеві препарати, при тяжкому перебігу призначається вже системна терапія. Значно підвищити ефективність лікування допомагають немедикаментозні заходи.

Псоріаз: системна терапія

Базовими системними препаратами для лікування псоріазу є цитостатики / імунодепресанти, синтетичні ретиноїди та імунобіологічні препарати. Цитостатики та імунодепресанти найчастіше використовуються для лікування середньо-і важких форм псоріазу і гальмують активність аутоімунних процесів. Можуть використовуватися і для «кризової терапії» псоріазу (протягом 6-8 тижнів), і для тривалого підтримуючого лікування. Імунобіологічні препарати – інша група лікарських засобів, які використовуються для лікування багатьох важких захворювань, включаючи псоріаз. Це моноклональні антитіла людини, які блокують активність інтерлейкінів — речовин, які безпосередньо задіяні в процесі аутоімунного запалення шкіри.

Системні ретиноїди – синтетичні аналоги природних похідних вітаміну А. Основним механізмом дії ретиноїдів при псоріазі є контроль проліфераціїклітин шкіри. Дія препаратів цієї групи розвивається повільно — максимальний ефект досягається не раніше, ніж через 3 місяці початку прийому ретиноїдів при монотерапії.

Псоріаз: місцева терапія

Найбільш ефективними зовнішніми засобами для лікування псоріазу сьогодні вважаються кортикостероїди місцево діючі, дігтярні препарати, місцеві ретиноїди, кератолітіки й аналоги вітаміну D3.

Зовнішні кортикостероїди – група лікарських засобів, які найчастіше використовують у лікуванні псоріазу. Ці препарати швидко призводять до регресу шкірних проявів псоріазу. Однак ремісія, що досягається на тлі застосування топічних кортикостероїдів, зазвичай коротка, а тривале їх застосування може викликати звикання і розвиток резистентності (стійкості до терапії).

Аналоги вітаміну D3 проявляють свій ефект повільніше, ніж місцеві кортикостероїди, проте результат їх застосування зберігається значно довше. Серед недоліків препаратів цієї групи – роздратування шкіри в місці нанесення ліків, а також можливе порушення обміну кальцію при застосуванні надмірних доз препарату. Коли виникає необхідність досягти швидкого регресу проявів псоріазу без шкоди для терапевтичного ефекту, лікар може призначити комбінацію місцевого кортикостероїду та аналога вітаміну D3.

Дігтярні препарати містять кам’яновугільний або березовий дьоготь.

Вони досить непогано знімають свербіж, виявляють протизапальну та дезінфікуючу дію, а також певною мірою допомагають позбутися псоріатичних бляшок, лусочок та скоринок. При використанні препаратів на основі дьогтю слід обмежити перебування на сонці, оскільки їм притаманний фотосенсібілізуючий ефект.

Кератолітіки – засоби, які допомагають позбавитися зроговілого прошарку епітелію, котрий надмірно утворюється у випадку псоріаза. Зазвичай використовують мазі на основі саліцилової кислоти з концентрацією від 0,5 до 5%: вона розм’якшує псоріатичні утворення, а також покращує проникність місцевих гормональних препаратів – саме тому подібні группи лікарських засобів препарати часто призначають в комбінації.

Псоріаз: немедикаментозні методи лікування

Немедикаментозні методи лікування псоріазу (дієтотерапія, фізіотерапія, бальнеотерапія і санаторно-курортне лікування)застосовуються з метою усунення можливих причин загострення захворювання, полегшення симптомів та нормалізації активності імунної системи.

Дієтотерапія при псоріазі підбирається індивідуально, з урахуванням віку, статі, маси тіла, факторів ризику, тяжкості псоріазу та наявності супутніх захворювань. Основна мета дієти – позбавити пацієнта від впливу ймовірних подразнювачів, здатних спровокувати загострення псоріазу, що містяться у продуктах харчування.

Бальнеотерапія базується на використанні мінеральних вод, різних за складом, таких як радонові, сульфідні чи рапові. Що стосується санаторно-курортного лікування, найсприятливішим для хворих на псоріаз вважається м’який морський клімат в поєднанні з чистим повітрям. Окрім цього використовуються як засіб допоміжної терапії псоріазу фізіопроцедури. Після ретельного аналізу випадку лікар може призначити фототерапію (узкоспектральную фототерапию, ПУВА-терапію), грязелікування та інші процедури.

Необхідність прийому вітамінів у лікуванні хворих на псоріаз

Велику роль в лікуванні псоріазу грає вітамінотерапія, зокрема рекомендуються найбільш важливі для цієї групи хворих вітаміни А і Е. серед терапевтичних ефектів вітаміну А (ретинолу) варто згадати наступні: нормалізація імунітету та процесів регенерації шкіри, гальмування процесів кератинізації, підтримка синтезу речовин, важливих для функції шкіри (глікопротеїдів і глікозаміногліканів), активізація ділення та дозрівання клітин . Що стосується ефектів вітаміну Е (токоферолу) то в лікуванні псорізу дуже важливі такі, як антиоксидантний, протизапальний, захисний.

При одночасному застосуванні вітаміни А і Е посилюють і доповнюють ефекти одне одного, забезпечуючи багатостороній терапевтичний вплив на організм і, зокрема, на шкіру. Можливість одночасного прийому вітамінів А і Е надають комплексні препарати, наприклад, вітамінний препарат АЕвіт (ретинолу пальмітат в дозі 100 тис. МО і токоферолу ацетат в дозі 100,0 мг). Форма вітаміну А, що входить до складу препарату АЕвіт (ретинолу пальмітат), є природною сполукою з максимальною бідоступностью, тому вважається оптимальною формою цього вітаміну, яку рекомендують фахівці для комплексної терапії дерматологічних захворювань.

Препарат АЕвіт випускається у вигляді капсул і використовується для лікування дорослих і дітей старше 18 років. Схему прийому препарату АЕвіт підбирає лікар, проте в стандартній ситуації препарат призначається по 1 капсулі на добу, після їжі, тривалість прийому — 30-40 днів. У випадку виникнення необхідності курс прийому комбінованого вітамінного препарату АЕвіт можна повторити через 3-6 місяців.

Рекомендуем также ознакомиться с разделами:



Реклама лекарственного средства. Перед применением необходимо обязательно проконсультироваться с врачем и ознакомиться с инструкцией. Р. У. МОЗ Украины № UA/7362/01/0 от 11.01.2018 №48.

Производитель: АО «Киевский витаминный завод». Украина, 04073, г. Киев, ул. Копыловская, 38

ТОРГОВАЯ МАРКА «АЕВИТ» ЯВЛЯЕТСЯ ЗАРЕГИСТРИРОВАННЫМ ЗНАКОМ, ПРАВА НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ КОТОРОГО ПРИНАДЛЕЖАТ АО «КИЕВСКИЙ ВИТАМИННЫЙ ЗАВОД»