Симптоми і лікування псоріазу
Псоріаз – це спадкове хронічне неінфекційне захворювання шкіри, яке зустрічається у близько 200 млн. людей у всьому світі. Діагностика псоріазу досить проста, при цьому його лікування – одне із найскладніших завдань сучасних дерматологів…
Симптоми псоріазу
Псоріаз — хронічне захворювання, перебіг якого характеризується з чергуванням загострень і ремісій – їх тривалість коливається від декількох місяців до декількох років. Тривалість загострень також індивідуальна. В періоді загострення псоріазу прийнято виділяти три стадії — прогресуючу (зростання бляшок), стаціонарну (припинення росту бляшок) і регресивну (зворотний розвиток бляшок), за якою настає ремісія захворювання.
Перші симптоми псоріазу можуть виникати в будь-якому віці, однак найчастіше хвороба маніфестує ще до 20 років. Основні симптоми псоріазу — це висип і лущення шкіри. При цьому висипання мають вигляд своєрідних папул, що утворюють згодом специфічні псоріатичні бляшки.
Псоріатичні бляшки мають різний розмір, червонуватий, рожевий або синюшний колір. Зазвичай бляшки покриті пухкими сухими білими або сріблястими лусочками. Поява бляшок може супроводжуватися відчуттям свербежу, який буває дуже сильним, особливо при розташуванні бляшок в шкірних складках. Зазвичай в ділянках бляшок спостерігається інтенсивне злущування епідермісу, схоже на лупу.
Бляшки можуть розташовуватися на будь-якій ділянці тіла, але частіше за все вони з’являються на шкірі волосистої частини голови, на ліктях і колінах, в шкірних складках і в ділянці крижів. Часто бляшки розташовуються на симетричних ділянках тіла. Іноді виникненню бляшок передує травма (садно, подряпина, опік) шкіри. Нерідко на поверхні бляшки утворюються тріщини, через які проникає інфекція, викликаючи розвиток гнійно-запального процесу. У деяких випадках псоріатичні бляшки можуть кровоточити.
Вищеописані ознаки спостерігаються в прогресуючій та на стаціонарній стадіях захворювання. На стадії регресу відзначається поступове зниження їх інтенсивності, зникнення лущення: бляшка зменшується в розмірі до тих пір, поки, нарешті, не зникає а на її місці не залишається коричнева або біла пляма. Згодом шкіра на місці бляшки відновлюється, в тому числі повертає собі нормальну забарвлення.
Приблизно у чверті хворих на псоріаз, крім шкіри, уражаються нігті — вони товщають, деформуються, змінюють колір, розшаровуються, кришаться, на них з’являвся плями та ямки. На відміну від шкіри і нігтів, волосся не страждає: навіть при ураженні шкіри волосистої частини голови воно не випадає, а структура волосин залишається незмінною.
Ще одним частим проявом псоріазу є ураження суглобів — псоріатичний артрит: хворі скаржаться на біль, набряк, підвищену чутливість і порушення рухливості суглобів. В основному, псоріаз вражає суглоби між фалангами пальців рук і ніг, але іноді до патологічного процесу залучаються і більш великі суглоби кінцівок (наприклад, гомілковостопний або колінний суглоб).
Діагностика псоріазу
У більшості випадків для діагностики псоріазу достатньо огляду у дерматолога. Одним з компонентів обстеження хворого з підозрою на псоріаз є проба із зішкрябування поверхні псоріатичної бляшки.
Якщо це дійсно псоріаз, тоді послідовно з’являються три ознаки цієї хвороби — ознака стеаринової плями, ознака псоріатичної плівки і ознака кров’яної роси. За наявності всіх трьох ознак діагноз «псоріаз» не викликає сумнівів. У деяких випадках може знадобитися проведення додаткових діагностичних тестів, наприклад, біопсії шкіри, аналізів крові і рентгенографії (наприклад, при ураженні суглобів).
Лікування псоріазу
Вибір препаратів для лікування псоріазу залежить від тяжкості перебігу захворювання. При легких і середньо формах використовуються місцево діючі препарати, важкій – призначається системна терапія.
Для лікування та полегшення симптомів псоріазу використовуються цитостатики, синтетичні ретиноїди та біологічні препарати. Для зовнішньої терапії псоріазу використовують кератолітики — препарати саліцилової кислоти, яка пом’якшує щільні псоріатичні елементи та полегшує проникнення гормональних препаратів. Топічні (місцеві) гормональні препарати – кортикостероїди – підбираються лікарем індивідуально.
Важливе місце в лікуванні псоріазу займає вітамінотерапія, особливо терапія із застосуванням вітамінів А і Е. Ці вітаміни мають виявляють низку місцевих і системних ефектів, позитивно впливаючи на стан хворого на псоріаз. Найбільш значущі ефекти вітаміну А (ретинолу):
- Модулювання імунних реакцій і нормалізація імунної відповіді;
- Стимуляція регенерації шкіри;
- Гальмування процесів зроговіння;
- Підтримка синтезу важливих для шкіри речовин;
- Активізація ділення і дозрівання клітин епітелію.
Основними терапевтичними ефектами вітаміну Е при псоріазі вважаються:Антиоксидантний ефект -придушення активності вільних форм кисню і профілактика їх шкідливого дії на клітини;Вплив на перебіг запальних процесів;Захист клітинних мембран від ушкоджень;Участь в обміні селену.
Призначаючи вітамінні препарати, дерматологи враховують той факт, що одночасне застосування вітамінів А і Е забезпечує взаємодоповнюючий лікувальний ефект при псоріазі. Як приклад ефективного комплексного препарату, до складу якого входять вітаміни А і Е, можна навести АЕвіт (ретинолу пальмітат в дозі 100 тис. МО і токоферолу ацетат в дозі 100,0 мг). Крім оптимальної дози вітамінів, АЕвіт відрізняється тим, що форма вітаміну А в його складі (ретинолу пальмітат) гарантує максимальне засвоєння вітаміну і вважається оптимальною для лікування хвороб шкіри, включаючи псоріаз.
Препарат АЕвіт випускається у вигляді капсул і використовується для лікування пацієнтів старше 18 років. Схему прийому АЕвіта підбирає лікар, проте в стандартній ситуації препарат призначається по 1 капсулі на добу, після їжі, тривалість прийому — 30-40 днів. При необхідності курс прийому комбінованого вітамінного препарату АЕвіт можна повторити через 3-6 місяців.
Рекомендуем также ознакомиться с разделами: