Лікування атопічного дерматиту | Аевит
Аевит → Дерматиты и экземы → Лікування атопічного дерматиту

Лікування атопічного дерматиту

Атопічний дерматит часто вважається суто дитячим захворюванням. Це поширена помилка, адже воно діагностується також у дорослих. Правда, найтиповішим симптомом захворювання в такому випадку буває не почервоніння щік – на тілі з’являються сухі ділянки шкіри, які згодом починають лущитися. Найчастіше прояви атопічного дерматиту у дорослих зустрічаються на ліктях, колінах, в складках шкіри, долонях і стопах. Звичайно, що незалежно від віку, атопічний дерматит вимагає ретельного догляду за шкірою та комплексного лікування.

Атопічний дерматит у дорослих: причини

Атопія – генетично зумовлена схильність організму до надто бурхливої імунної відповіді на вплив чинників навколишнього середовища – власне, створює всі умови для виникнення різних алергічних захворювань. Як хронічне запалення шкіри алергічної природи атопічний дерматит у дорослих передбачає проведення цілого комплексу терапевтичних заходів – симптоматичних, тобто таких, що полегшують й усувають сухість, свербіж й болючість уражених ділянок шкіри, й загальної дії – таких, що пом’якшують бурхливу реакцію імунітету в цілому.

Атопічний дерматит у дорослих: розвиток

Запалення в ділянках шкіри в першу чергу призводить до порушення метаболізму на клітинному рівні, тобто живлення тканини в ушкоджених зонах. Щодо зовнішніх проявів, то розвиток цього захворювання можна відобразити в наступній схемі:

1. Реакція «антиген-антитіло» запускає процес, що приводить до набряку тканини, який охоплює всі прошарки шкіри.
2. В результаті набряку порушується робота найдрібніших судин, які живлять верхні прошарки, та сальних залоз, блокується відтік шкірного сала.

3. Епідерміс пересихає, втрачає еластичність та міцність зчеплення між поверхневими клітинами шкіри, грубшає за рахунок накопичення рогових часток епідермісу, й дедалі втрачає свою бар’єрну функцію.
4. Далі виникають дефекти поверхневого епітелію, у той час коли у більш глибоких прошарках шкіри збільшується кровонаповнення капілярів, що на тлі підвищення проникності їх стінок, призводить до посиленого виходу рідини в міжтканинний простір чи навіть через ушкоджений епідерміс.

Це посилює свербіж, набряк і запальну реакцію шкіри в цілому, направляючи перебіг атопічного дерматиту по порочному колу.

Атопічний дерматит у дорослих: лікування місцевими препаратами

Щоб уникнути такого «зациклення» хвороби, лікування атопічного дерматиту у дорослих починають із застосування зовнішніх засобів – емол’єнтів, які перешкоджають пересушуванню уражених ділянок шкіри та зростанню запалення, а натомість сприяють відновленню трофіки й нормалізації місцевого тканинного імунітету. Це тим більш важливо, що попереджає ризик приєднання бактеріальної інфекції: білковий «бульйон» плазми, що просочується через пошкоджений розтрісканий епідерміс являє собою ідеальне живильне середовище для патогенних мікроорганізмів.

Атопічний дерматит у дорослих: засоби для лікування

Для місцевого лікування атопічного дерматиту розроблено широкий спектр лікарських та дерматокосметичних засобів. Зокрема, це креми та мазі, котрі містять гормони – вони мають застосовуватися у поєднанні з емол’єнтами. Останні утворюють на поверхні шкіри особливу захисну плівку, котра не дозволяє шкірі пересихати й у цілому полегшує процеси відновлення захисної ліпідної мантії шкіри.

Необхідно відзначити, що гормональні препарати мають обмеження щодо термінів застосування: при тривалому використанні вони призводять до потоншення шкіри й можуть негативно впливати на місцевий імунітет.

Препарати іншої групи, яку називають інгібіторами кальциневрину, також призначають, аби нормалізувати активність клітин імунної системи. Механізм дії цих ліків пов’язаний з гальмуванням роботи деяких імунно-захисних реакцій, що відбуваються у шкірі. Як і місцеві гормональні препарати, ці ліки застосовуються під контролем лікаря.

До дієвих препаратів також відносять засоби, що містять ретинол і токоферол: їх ефективність у лікуванні атопічного дерматиту та інших захворюваннях шкіри зумовлена терапевтичними властивостями вітамінів А і та Е, що входять до їх складу. Зокрема, вітамін А (ретинол) сприяє своєчасному та фізіологічному оновленню клітин епітелію, стимулює синтез колагену, покращує трофіку тканин й нормалізує імунну відповідь. За нормалізацію імунітету відповідає також токоферол (вітамін Е), який, крім того, є антиоксидантом, антигіпоксантом і входить до складу ряду ферментів, які регулюють найважливіші біологічні процеси, в тому числі репарацію (відновлення) тканин.

Атопічний дерматит у дорослих: лікування та АЕвіт

Ефективність вітамінів А і Е при лікуванні атопічного дерматиту та інших захворювань шкіри істотно підвищується, якщо застосовувати їх не лише місцево. Зокрема, для внутрішнього застосування може бути рекомендована як монотерапія ретинолом або токоферолом, так і їх комплексний прийом.

В останньому випадку засобом вибору вважається АЕвіт, кожна капсула якого містить 100 000 МО вітаміну А і 100 мг вітаміну Е. Таке дозування передбачає прийом всього 1 капсули на добу протягом 30 днів. Повторення курсу вітамінотерапії можливе через 3-6 місяців.

Потрібно зауважити, що у випадку атопії запустити процес алергізації може бути будь-яка речовина. Серед чинників, здатних спровокувати розвиток атопічного дерматиту у дорослих, деякі лікарські засоби посідають не останні місця. У цьому випадку потрібно особливо пильнувати за використанням антибіотиків та протизапальних засобів, а також знеболюючих, вітамінних і гормональних препаратів. Таким чином, прийом АЕвіта – як і переважної більшості інших ліків – вимагає від пацієнта з атопічним дерматитом підвищеного самоконтролю, особливо на початку лікування.  

Рекомендуем также ознакомиться с разделами:



Реклама лекарственного средства. Перед применением необходимо обязательно проконсультироваться с врачем и ознакомиться с инструкцией. Р. У. МОЗ Украины № UA/7362/01/0 от 11.01.2018 №48.

Производитель: АО «Киевский витаминный завод». Украина, 04073, г. Киев, ул. Копыловская, 38

ТОРГОВАЯ МАРКА «АЕВИТ» ЯВЛЯЕТСЯ ЗАРЕГИСТРИРОВАННЫМ ЗНАКОМ, ПРАВА НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ КОТОРОГО ПРИНАДЛЕЖАТ АО «КИЕВСКИЙ ВИТАМИННЫЙ ЗАВОД»