Чому виникає екзема | Аевит
Аевит → Дерматиты и экземы → Чому виникає екзема

Чому виникає екзема

Питання «Чому виникає екзема?» Досі залишається без однозначної відповіді. Причини її виникнення вже не один десяток років інтригують медиків та наукових дослідників. За цей час ім. вдалося дещо дізнатися…

Екзема: встановлення причини – передумова для лікування

Екзема — це хронічне рецидивуюче захворювання шкіри, яке тісно пов’язане з іншою дерматологічною патологією, атопічним дерматитом. Екзема також виявляється на шкірі сухістю, почервонінням, свербінням, до того ж цю хворобу характеризує періодична хвороблива висипка у вигляді «бульбашок».

Деякі спільні з екземою риси має і контактний дерматит. Як зрозуміло з самої назви, його причиною стає безпосередній контакт шкіри з речовиною-подразником. Так само може виникати у відповідь на «знайомство» з будь-яким миючим засобом так звана контактна екзема — іноді вона навіть виникає у відповідь на вживання певних продуктів. На сьогоднішній день розрізняють кілька форм екземи, причини яких більш-менш зрозумілі (пов’язані з надмірною чутливістю шкіри або з мікробними чинниками). Але трапляються також форми екземи, причини якої залишаються невідомими. Втім, основне питання, котре хвилює дерматологів та їхніх пацієнтів з таким діагнозом: яким чином можна полегшити симптоми екземи, а, в ідеалі – досягти ремісії захворювання? Давайте поступово розглянемо всі варіанти.

Екзема: причини – в чутливості

Зрозуміло, що всі форми екземи, причини яких полягають у надмірній чутливості до чого завгодно — починаючи від дотику до шерсті домашніх улюбленців і закінчуючи контактом із продуктами — дуже непрості в лікуванні. Тим більше що організм таких пацієнтів надто бурхливо реагує на прийом різних ліків. Тому лікарі у таких випадках намагаються спрямувати терапію на нормалізацію функції імунітету та досягти зниження концентрації антитіл, що провокують хворобливі реакції з боку не тільки шкіри ( а також слизових оболонок), але й організму в цілому.

Екзема: причини — в бактеріях

Мікробна екзема, як можна здогадатися з самої назви, розвивається під впливом мікробних подразників, «колонізує» будь-які пошкодження шкіри (садна, подряпини, тріщини, виразки тощо). Природно, коли при лікуванні цієї форми екземи лікарі роблять акцент на протимікробній терапії та вдаються до різних заходів, здатних нормалізувати імунну функцію.

Також обговорюється питання участі мікробного бактерій у розвитку себорейной екземи, хоча первинною проблемою в цьому випадку є власне себорея — захворювання шкірних залоз, яке часто розвивається на тлі ендокринних порушень та характеризується змінами кількісно-якісного складу шкірного сала.

Втім, що саме це найбільше пошкоджує шкіру – те, що псується цей природний крем або деструктивна поведінка ліпофільних бактерій, які селяться живуть в місцях його накопичення – достеменно науковцям невідомо.

Крім того, при будь-якій формі екземи зберігається вірогідність контамінації шкіри «звичайними» мікробами, котрі викличуть загострення перебігу хвороби. Слід зауважити, що шкіра – це передусім захисний орган, і будь-який дерматит (а екзему можна вважати в якомусь сенсі його важким проявом) характеризується порушенням цілісності поверхні шкіри. Звісно, це робить ії беззахисною перед мікроорганізмами, якими буквально насичене оточуюче середовище…

Втім, коли заходить питання про застосування антимікробних засобів при екземі, причини якої не визначено остаточно, то воно має остаточно вирішуватися тільки після проведення специфічного дослідження (зазвичай, береться зішкріб зі шкіри, на якому потім в лабораторії визначають тих чи інших збудників). А от в необхідності боротьби з хворобою шляхом зміцнення місцевого та загального імунітету лікарі зазвичай не сумніваються.

Екзема: причини можеш ти не знати, але вітаміни пити зозобов’язаний!

Згадуючи про препарати для нормалізації імунітету, ми найчастіше маємо на увазі стимулятори та адаптогени. Однак в разі екзематозного запалення їх застосування є неприйнятним: у хворих дерматитом імунні шкірні реакції й так надмірно загострені. Так що ж тоді можна приймати, аби нормалізувати імунну функцію? Уявіть собі, вітаміни! Тим більше що при будь-якому запаленні їх витрата організмом різко збільшується, а потреба, відповідно, зростає.

Проблема полягає лише в тому, що вітаміни — це ліки, а до ліків, як ми пам’ятаємо, організм хворого екземою може поставитися неадекватно. Тому вперше призначаючи вітаміни при будь-якому вигляді дерматиту, лікарі намагаються:

а) обійтися однією-двома діючими речовинами;
б) вибрати сполуку з оптимальним співвідношенням очікуваної користі / ризику.

Таким чином, терапію, спрямовану на нормалізацію загального та місцевого імунітету у хворих на екзему, часто починають з призначення препаратів жиророзчинних вітамінів А і Е (ретинолу та токоферолу) у пероральній формі. Вітамін А регулює обмін речовин на клітинному рівні, нормалізує функцію імунітету, а також бере участь в окисно-відновних процесах, синтезі білків та регулює функції клітинних мембран. Вітамін Е також належним чином впливає на імунітет, й окрім того здатен зменшувати наслідки кисневого голодування тканин і виступає в ролі універсального захисника клітинних мембран (а заодно – і структури вітаміну А), тобто діє як потужний антиоксидант.

Цю вітамінну пару рекомендують для внутрішнього застосування у складі комплексу АЕвіт. Кожна капсула цього препарату містить 100 000 МО вітаміну А і 100 мг вітаміну Е. Курс лікування — 30 днів, частота прийому — 1 капсула на добу. При необхідності курс прийому АЕвіта може бути повторений з інтервалом 3-6 місяців.

Рекомендуем также ознакомиться с разделами:



Реклама лекарственного средства. Перед применением необходимо обязательно проконсультироваться с врачем и ознакомиться с инструкцией. Р. У. МОЗ Украины № UA/7362/01/0 от 11.01.2018 №48.

Производитель: АО «Киевский витаминный завод». Украина, 04073, г. Киев, ул. Копыловская, 38

ТОРГОВАЯ МАРКА «АЕВИТ» ЯВЛЯЕТСЯ ЗАРЕГИСТРИРОВАННЫМ ЗНАКОМ, ПРАВА НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ КОТОРОГО ПРИНАДЛЕЖАТ АО «КИЕВСКИЙ ВИТАМИННЫЙ ЗАВОД»